Szczegóły projektu
osiedlowy

Numer projektu

54

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Nazwa projektu

Edukcyjna geo-ścieżka FILMOWY PŁOCK

Lokalizacja
(52.54415835220083, 19.686365708470937)
Nazwa osiedla Stare Miasto
Ulica Stary Rynek
Charakter projektu osiedlowy
Kategorie projektu edukacja
kultura
inne
Potencjalni użytkownicy projektu młodzież
dorośli
rodziny z dziećmi
Krótki opis projektu
(zostanie podany do publicznej wiadomości)
W Płocku powstało kilkadziesiąt produkcji telewizyjnych i filmowych. Są wśród nich fabuły i dokumenty takich twórców, jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern, czy H. Kluba. „Filmowy Płock” to kilkadziesiąt filmów i tyle samo miejsc, w których te filmy powstawały. To również obiekty sfotografowane przez filmowców i te, w których działały kluby filmowe i sale kinowe, również te przedwojenne. To nie tylko część historii polskiej kinematografii, ale również historii samego Płocka, którą chcemy pielęgnować i promować nie tylko wśród płocczan, ale i turystów odwiedzających nasze miasto. Od kilku lat przypominamy o tym organizując pokazy kinowe i plenerowe „płockich” filmów oraz spacery turystyczne po „Filmowym Płocku”, jednak nigdy nie udało nam się odwiedzić wszystkich miejsc, opowiedzieć wszystkich historii związanych z X Muzą i jej obecnością w Płocku – zawsze ograniczał nas czas trwania wydarzenia, czy jego jednorazowość. W tej kwestii naprzeciw wyszedł nam GEOCACHING - nowa forma turystyki kulturowej łącząca turystykę, nowe techonologie oraz edukację - będący grą terenową, w którą „grać” może każdy: o dowolnej porze, samodzielnie lub w większym (rodzinnym) gronie. Polega ona na poszukiwaniu - przy pomocy nawigacji satelitarnej (GPS w telefonie komórkowym) - ukrytych fizycznie w przestrzeni miejskiej skrytek, posiadających swój opis w serwisie geocaching.com. Chcemy stworzyć 20 takich skrytek poświęconych filmowym historiom związanym z Płockiem. Ich odkrywanie atrakcyjne będzie nie tylko dla płockiej młodzieży, dzieciaków (warto docenić walor edukacyjny geocachingu – nauka poprzez zabawę w „poszukiwanie skarbów”), czy zainteresowanych ciekawym spędzeniem wolnego czasu dorosłych, ale i uprawiających geocaching turystów, którzy w poszukiwaniu skrytek geocache potrafią przemierzyć cały kraj, więc zajrzą i do Płocka. Projekt posiada zatem również ogromny potencjał promocyjny skierowany na zewnątrz i to przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków.
Pełna charakterystyka projektu
(w tym opis sposobu zapewnienia ogólnodostępności projektu)

 

Gdzie urodził się Stanisław Igar - wybitny aktor, najbardziej kojarzony z postacią Żyda Grünspana z „Ziemi obiecanej” czy Apfelgruna z „Austerii”? Gdzie w Płocku, przed II wojną światową, można było zobaczyć „Śnieżkę” Walta Dysney’a? W której kawiarni kawę pił Hans Kloss? I co robił w Płocku Stanisław Bareja?

 

W Płocku powstało kilkadziesiąt produkcji telewizyjnych i filmowych. Są wśród nich fabuły i dokumenty takich twórców, jak: M. Kaniewska, K. Kieślowski, J. Skolimowski, J. Morgenstern i H. Kluba. Filmowy Płock to kilkadziesiąt filmów i tyle samo miejsc, w których te filmy powstawały. To również obiekty sfotografowane przez filmowców i te, w których działały kluby filmowe i sale kinowe, również te przedwojenne. To części historii polskiej kinematografii, ale również samego Płocka i zmiany, chyba jednej z największych, jaką przeżył w trakcie swojego długiego trwania.

 

Od kilku lat przypominamy o tym organizując pokazy kinowe i plenerowe „płockich” filmów oraz spacery turystyczne po „Filmowym Płocku”, jednak nigdy nie udało nam się odwiedzić wszystkich miejsc, opowiedzieć wszystkich historii związanych z X Muzą i jej obecnością w Płocku – zawsze ograniczał nas czas trwania wydarzenia, czy jego jednorazowość. W tej kwestii naprzeciw wyszedł nam GEOCACHING - nowa forma turystyki kulturowej łącząca turystykę, nowe techonologie oraz edukację - będący  grą terenową, w którą „grać” może każdy: o dowolnej porze, samodzielnie lub w większym (rodzinnym) gronie.  Polega ona na poszukiwaniu - przy pomocy nawigacji satelitarnej (GPS w telefonie komórkowym) - ukrytych fizycznie w przestrzeni miejskiej skrytek, posiadających swój opis w serwisie geocaching.com. 

 

Realizując od 2017 roku projekt FILMOWY PŁOCK doszliśmy do wniosku, że nasze opowieści układają się w większą całość. Z jednej strony historie zmagań twórców filmowych, opowieści o tym czym był PRL, w jaki sposób twórcy doświadczali jego opresyjności, z drugiej historie miejsc - „filmowych lokacji”, tych których już nie ma lub zmieniły dawno swoje funkcje. Chcemy poświęcić im 20 skrytek geocache. Ich odkrywanie atrakcyjne będzie nie tylko dla płockiej młodzieży i dzieciaków (warto docenić walor edukacyjny geocachingu – nauka poprzez zabawę w „poszukiwanie skarbów”), czy zainteresowanych ciekawym spędzeniem wolnego czasu dorosłych, ale i uprawiających geocaching turystów, którzy w poszukiwaniu skrytek geocache potrafią przemierzyć cały kraj, zatem zajrzą i do Płocka. Każda, ukryta przez nas fizycznie w przestrzeni miejskiej, skrytka geocache zarejestrowana zostanie w systemie międzynarodowego serwisu www.geocaching.com, poprzez wprowadzenie tam jej współrzędnych, a także opisu skrytki zawierającego, oprócz podpowiedzi co do miejsca jej ukrycia, przede wszystkim informacje dotyczące filmowego charakteru  danego miejsca, nierzadko również zdjęcia, ukazujące jak dane miejsce wyglądało w czasie, gdy funkcjonowało w nim kino, czy plan filmowy. 

Zadanie skierować chcemy bezpośrednio do mieszkańców Płocka i okolic – w celu pobudzenia w nich aktywności w obszarze turystyki lokalnej i rekreacji zachęcimy ich do potraktowania geocachingu, jako formy wspólnego, rodzinnego spędzania wolnego czasu w najbliższej okolicy, co w obecnym, ciągle jeszcze epidemiczno-niepewnym, czasie może być bezpiecznym sposobem funkcjonowania na świeżym powietrzu.

 

Zdając sobie sprawę z ogromnych walorów edukacyjnych i promocyjnych geocachingu jesteśmy przekonani (co zostało już przez nas zweryfikowane przy wcześniejszych projektach geocachingowych), że tym sposobem zdołamy skłonić część GEO-TURYSTÓW* do zagłębienia się w historię miejsc opisanych w keszach. Zaproponowana przez nas - niewielka, ale spójna tematycznie – geo-ścieżka zachęci geocacherów z odległych zakątków Polski, a być może i tych z zagranicy (wśród naszych sąsiadów: Czechów, czy Niemców, geocaching jest bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu), by zboczyli z obranej trasy do Płocka. Na znalezienie 20 skrytek poświęcić będę musieli przynajmniej jeden dzień, a sądzę, że oferta turystyczna i kulturalna Płocka zachęci ich do pozostania w mieście dłużej, np. na weekend, korzystania z zaplecza turystycznego miasta, a co za tym idzie napędzenia lokalnej gospodarki.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Stowarzyszenie Geocaching Warszawa (GW), które ma na swoim koncie wiele realizacji geo-szlaków na Mazowszu, w tym m.in. w Płocku (projekt Geo-Muzyczni we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku). W czasie swojej działalności GW: założyło łącznie ponad 300 wysokiej jakości keszy pokazujących ciekawe miejsca i ich historię (w tym, razem z biurem promocji m.st. Warszawy, kesza-wizytówkę Warszawy - „Warsaw cache”). We współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie przygotowało: ścieżkę geocache oraz cykl szkoleń pt. „Wola Wiedzy” (2018) prezentujących poprzez geocaching najciekawsze miejsca warszawskiej dzielnicy Wola oraz serię keszy „GeoOjczysty” stanowiących rozwinięcie projektu NCK „Ojczysty – dodaj do ulubionych” (2019). Od 2017 roku GW współpracuje z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy – organizując Eventy CITO (Cache In Trash Out), podczas których sprzątany jest teren nad Wisłą, a od 2018 roku z Parkiem Narodowym Gór Stołowych przy projekcie tworzenia geościeżek na jego terenie. Do ważniejszych realizacji zaliczyć mogą również: wielokrotnie nagradzaną serię 6 keszy w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym (2019) przygotowaną na zamówienie działu promocji ZOO oraz geo-ścieżki: „GEO-Zacisze” (2020) oraz „GEO-Fabryczny” przygotowane we współpracy z Domem Kultury „Zacisze” (Warszawa-Targówek). Ten pierwszy projekt zdobył II nagrodę w ramach Warszawskiej Nagroda Edukacji Kulturalnej (2021). 

Przygotowanie techniczne geo-ścieżki „Filmowy Płock” przez Stowarzyszenie poprzedzone będzie wyborem 20 miejsc lub historii i przygotowaniem ich opisów (część merytoryczna), czym zajmą się trzy osoby: Radosław Łabarzewski (animator Kina za Rogiem, współtwórca przewodnika „Po filmowym Płocku”), Barbara Serwatka (animatorka i menedżer kultury) oraz Monika Mioduszewska-Olszewska (pedagożka teatru, animatorka kultury, przewodniczka miejska).

Filmową geo-ścieżkę w Płocku zainaugurujemy Warsztatami, na które złożą się:

- 1,5 -godzinne zajęcia teoretyczne - dotyczące historii geocachingu (z szczególnym uwzględnieniem faktu, iż jest on powszechnie dostępną i innowacyjną formą turystyki kulturowej, korzystającą ze zdobyczy techniki), aspektów jego funkcjonowania i technicznego przygotowania uczestników (zapoznanie z serwisem geocaching.com , bezpłatną aplikacją do poszukiwania i logowania znalezionych skrytek);

- 3 godzinne zajęcia praktyczne - czyli fizyczne poszukiwania „filmowych” skrytek w terenie pod okiem trenerów oraz przewodników miejski, którzy opowiadać będą historie związane z konkretnym miejscem ukrycia skrytki.

Po otwarciu geo-ścieżki „Filmowy Płock” będzie ona ogólnodostępna dla wszystkich, którzy założą swój profil na stronie geocaching.com i będą chcieli wziąć udział w grze terenowej. Sami zaś przeprowadzimy 10 geo-spacerów z przewodnikami, podczas których, poza pomocą w poszukiwaniach, opowiadać będziemy o filmowej historii Płocka.

W związku z sytuacją związaną z wojną na Ukrainie, mając na uwadze to, że być może część obywateli Ukrainy (w tym w dużej części dzieci i młodzież) pozostanie w naszym mieście na dłużej, chcielibyśmy aby wszystkie opisy skrytek geocache były zamieszczane w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. To pozwoli naszym sąsiadom, którzy osiedlą się w Płocku, korzystać z zabawy bez barier językowych.

 

Uzasadnienie projektu należy przedstawić zgodnie z punktami:
1. Cel i potrzeba realizacji projektu;
2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;
3. Atrakcyjność projektu.

    1. Cel i potrzeba realizacji projektu:

    • Popularyzacja mniej znanej, filmowej  historii Płocka. To nauka przez zabawę, którą można zakończyć na poszukiwaniu „cache’y” albo rozwinąć w dyskusję, poszukiwanie kolejnych informacji czy wspólne oglądanie filmów .

    • Popularyzacja geocachingu, jako sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie oraz innowacyjnej formy turystyki kulturowej, a co za tym idzie aktywizacja dzieci i młodzieży (coraz trudniej znaleźć alternatywę dla świata wirtualnego - geocaching ma w sobie taki potencjał) oraz seniorów (są to często osoby aktywne, mające często sporo czasu, gotowe na nowe wyzwania, szukające celowości w swoich działaniach - geocaching daje takie możliwości) do aktywności fizycznej (geocaching to przede wszystkim spacer – prosta forma aktywności pozwalająca zachować dobrą kondycję).

    • Zapoznanie pracowników instytucji kultury i placówek edukacyjnych z Płocka z innowacyjną formą edukacji kulturowej oraz sposobami wykorzystania geocachingu jako narzędzia w ich własnych, późniejszych działaniach animacyjnych.

    • Promocja Płocka – projekt trafi z pewnością do o wiele szerszego grona GEO-TURYSTÓW*, zachęcając do odwiedzenia miasta. To byłaby już kolejna geo-ścieżka w Płocku, zatem prawie 40 skrytek do zdobycia, co wymusi konieczność poświęcenia na ich szukanie więcej niż jednego dnia, pozostania na terenie Płocka lub okolic, korzystania z zaplecza turystycznego miasta, a co za tym idzie napędzenia lokalnej gospodarki.

*GEO-TURYŚCI (również z okolicy Płocka) - od 2006r. Geokeszerzy w Polsce dokonali ponad 4 800 000 skutecznych poszukiwań, co oznacza, że teoretycznie każda obecnie istniejąca aktywna skrzynka została odnaleziona średnio około 70 razy (są to dane z października 2017r.). Z badań wynika, że średnia wieku mężczyzn uprawiających geocaching wynosi 33 lata, zaś kobiet 30 lat. Są to najczęściej osoby z wyższym (61-67%) lub średnim (24-27%) wykształceniem – otwarte na nowości, poszukujące alternatywnych sposobów turystyki krajoznawczej, posiadające różne zainteresowania i chcące się nimi dzielić poprzez zakładanie własnych keszy. Jest dla nich istotne, że uprawiając geocaching mają możliwość dotarcia do miejsc i obiektów nieobecnych w klasycznych przewodnikach turystycznych i ofercie biur podróży. 

 

    2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców    

       Projekt stanowić będzie bezpłatną i dostępną dla każdego aktywną formą spędzania wolnego czasu. Łączy w sobie aktywność fizyczną z edukacją historyczną i kulturową, aktywność, którą można uprawiać w pojedynkę lub z grupą przyjaciół, znajomych czy rodziną. To też „atrakcja turystyczna” dla gości. Nie wymagająca specjalnych przygotowań, zakupu biletów czy wiedzy, pozwalająca „pokazać” miasto, a jednocześnie „czegoś” się o nim dowiedzieć.  Stanowi z jednej strony alternatywę dla już istniejącej oferty kulturalnej miasta, z drugiej strony może ją świetnie uzupełnić. 

 

    3. Atrakcyjność projektu:

    • „Szukanie skarbów” to marzenie z dzieciństwa, które od 2000 roku dorośli mogą realizować za pomocą geocchingu, wciągając w tę zabawę swoje pociechy, na które w pewnym wieku łatwiej łapią bakcyla przygody. 

    • Projekty edukacyjne opierające się o geocaching zyskują coraz większą popularność i są niezwykle atrakcyjne w dużych miastach – korzystają z ich fenomenu zarówno domy kultury, jak i instytucje takie jak Narodowe Centrum Kultury, a nawet fundacje działające np. w zakresie ekonomii, chcące w przystępny sposób edukować w swojej dziedzinie. 

    • Uważamy, że dzięki geocachingowi właśnie średnie miasta mogą wypromować swoje walory, przy minimalnym nakładzie środków finansowych. Fakt, że nawet lokalne społeczności nie zdają sobie sprawy z istnienia obiektów interesujących dla turystów związanych z geocachingiem sprawia, że doświadczenia wynikające ze zwiedzania są bardziej autentyczne, co współcześnie w turystyce jest bardzo pożądane.

Łączny szacunkowy koszt realizacji projektu

 

Składowe projektu:

Koszt

1.

Techniczne przygotowanie 20 skrytek geocache i umieszczenie ich w terenie (Geocaching Warszawa) - faktura

8.300,00 zł

2.

Przeprowadzenie warsztatów przez trenerów Geocaching Warszawa - faktura

1.050,00 zł

3.

Przygotowanie tłumaczeń na język ukraiński opisów merytorycznych 20 skrytek geocache (umowa)

1.000,00 zł

4.

Przygotowanie opisów merytorycznych 20 skrytek geocache (umowa)

1.000,00 zł

5.

Przeprowadzenie 10 edukacyjnych spacerów geościeżką Filmowy Płock (umowy)

2.500,00 zł

6.

Koordynacja projektu

1.500,00 zł

 

RAZEM:

15.350,00

Szacunkowe koszty generowane przez projekt w kolejnych latach
(np. wynagrodzenie, remont, opłaty za media, sprzątanie)

 

Rodzaj generowanych kosztów:

Koszt

1.

Serwisowanie skrytek geocache przez 12 miesięcy od założenia (Geocaching Warszawa) - faktura

1.700,00 zł

 

 

 

 

 

 

 

RAZEM:

1.700,00 zł

Przewidywany wpływ projektu na istniejącą zieleń, w tym przewidywana wycinka drzew i krzewów brak wpływu
Załączniki
(mapy, fotografie, wizualizacje, rysunki, szkice i inne dokumenty istotne dla zgłaszanego projektu)
Folder:
Projekt zaakceptowany TAK
Pomysłodawca mieszkaniec
Ocena opisowa Ocena pozytywna. Szacunkowy koszt realizacji projektu po weryfikacji 25 000 zł.
Data dodania 2022-03-14 20:01:29
Data przyjęcia 2022-03-15 13:03:21
Data modyfikacji 2022-08-01 13:17:10
Powrót