Szczegóły projektu
ogólnomiejski

Numer projektu

45

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Nazwa projektu

Zajęcia z przyszłością

Lokalizacja
(52.54645217488385, 19.7041761922455)
Ulica ul. Padlewskiego 3/89, 09-400 Płock
Charakter projektu ogólnomiejski
Kategorie projektu edukacja
Potencjalni użytkownicy projektu dzieci
młodzież
Krótki opis projektu
(zostanie podany do publicznej wiadomości)
Projekt obejmować będzie modernizację pracowni informatycznej w Zespole Szkół Technicznych w Płocku przy ulicy Al. Kilińskiego 4 oraz zakup 5 monitorów interaktywnych (wraz z montażem). Pracownia zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny. Projekt zakłada  również doposażenie sześciu  pracowni przedmiotowych w nowoczesne ekrany multimedialne oraz zakup sprzętu nagłaśniającego dla Zespołu Szkół nr 5 w Płocku przy ulicy Generała Tadeusza Kutrzeby 2a. Stwarzamy w ten sposób  warunki do wielostronnego  rozwoju młodzieży poprzez wprowadzanie alternatywnych form nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych rozwijających zainteresowania młodzieży.
Opis

Projekt obejmować będzie modernizację pracowni informatycznej w Zespole Szkół Technicznych w Płocku przy ulicy Al. Kilińskiego 4 oraz zakup 5 monitorów interaktywnych (wraz z montażem). Pracownia zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny. Projekt zakłada  również doposażenie sześciu  pracowni przedmiotowych w nowoczesne ekrany multimedialne oraz zakup sprzętu nagłaśniającego dla Zespołu Szkół nr 5 w Płocku przy ulicy Generała Tadeusza Kutrzeby 2a.

Stwarzamy w ten sposób  warunki do wielostronnego  rozwoju młodzieży poprzez wprowadzanie alternatywnych form nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych pomocy dydaktycznych rozwijających zainteresowania młodzieży.

 

To doskonałe urządzenia wspomagające rozwój ucznia i proces uczenia się, w dużo  przyjemniejszy, bezpieczniejszy, bogatszy w nowe doznania, rozwijający horyzonty i wyobraźnię sposób.

 

Chcąc być otwartym na potrzeby ucznia, musimy szukać rozwiązań uniwersalnych ale jednocześnie  innowacyjnych, które w jak najwłaściwszy sposób uatrakcyjnią ofertę przygotowaną dla naszych uczniów. Dzięki projektowi moglibyśmy pozyskać środki, aby nie tracić na atrakcyjności, efektywności i aby nie zawiść zaufania, które otrzymaliśmy od młodych ludzi na początku ich życiowej drogi.

Pełna charakterystyka projektu
(w tym opis sposobu zapewnienia ogólnodostępności projektu)

Celem niniejszego projektu jest stworzenie przez szkołę warunków do wielostronnego  rozwoju młodzieży, poprzez wprowadzanie alternatywnych form nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz zajęć rozwijających zainteresowania młodzieży z zastosowaniem monitora interaktywnego, lutownicy światłowodowej czy sprzętu nagłaśniającego.

Wykorzystując nowe technologie, takie jak monitor interaktywny, można przeprowadzać innowacyjne zajęcia, przez co wzrasta zaangażowanie ze strony uczniów i chęć współpracy w zespole. Monitor pomaga skupić uwagę uczniów, aktywizuje do udziału w lekcji, pozwala wyzwolić kreatywność. Uczniowie nie oczekują bowiem łatwych dróg realizacji wyznaczonych celów, potrzebują ciekawych wyzwań intelektualnych.

Projekt ma umożliwić również  aktywizację młodzieży do działalności charytatywnej na rzecz mieszkańców naszego miasta, do działań mających na celu niesienie pomocy osobom jej potrzebującym, w sposób bezinteresowny i dobroczynny. Działania te odgrywają ważną rolę w rozwoju młodzieży, bowiem uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących.  Sprzęt nagłaśniający zakupiony w projekcie w bardzo dużym stopniu pomoże rozpowszechniać  wśród uczniów naszych szkół ideę zangażowania się we wspomniane powyżej działania.

Nowoczesne technologie światłowodowe stały się standardową technologią wykorzystywaną w wielu branżach. Stosuje się je przede wszystkim w telekomunikacji, ale także w technice endoskopowej, telewizji kablowej lub optoelektronice. Światłowody zdominowały rynek ze względu na wysoki zasięg, a także większą efektywność transmisji danych w porównaniu z innymi technikami przesyłu informacji. Ze względu na zaawansowanie technologiczne, do montażu instalacji bazującej na tej technologii niezbędna jest zatem spawarka światłowodowa oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Uzasadnienie projektu należy przedstawić zgodnie z punktami:
1. Cel i potrzeba realizacji projektu;
2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;
3. Atrakcyjność projektu.

 

1.     Cel i potrzeba realizacji projektu;

Zakup spawarek światłowodowych i zestawów do zarabiana złączy światłowodowych pozwoli na zwiększenie zakresu ćwiczeń realizowanych na zajęciach praktycznych.  Na lekcjach tych uczniowie będą mieli możliwość samodzielnego obsługiwania spawarki światłowodowej i powiązanego z nią osprzętu. Uczniowie zdobędą większą wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu elementów składowych i budowy linii optotelekomunikacyjnych oraz spawania i pomiarów włókien światłowodowych, która przyda się im w życiu zawodowym. Do tej pory zajęcia w szkole z tej tematyki odbywały się w sposób teoretyczny. Idąc na praktyki zawodowe, uczniowie nie potrafią zastosować zdobytej wiedzy w sposób praktyczny. Zmniejsza to niestety ich szanse na zdobycie ciekawej pracy i podwyższenie swoich kwalifikacji.

Zakup sprzętu firmy Mikrotik pozwoli uczniom na zapoznanie się z narzędziami służącymi do administrowania zaawansowanymi technologicznie sieciami informatycznymi, jak również naukę konfiguracji sieci światłowodowych wykorzystywanymi w różnych dziedzinach życia we współczesnym świecie.  Uczniowie, wykorzystując tą technologię będą w lepszym stopniu przygotowani do wejścia na rynek pracy lub do dalszego kształcenia się i pozyskiwania certyfikatów firmy MikroTik.

Interaktywne ekrany dotykowe są w stanie wprowadzić bezprecedensowe zmiany w sposobie nauczania i uczenia się – podnosząc nie tylko atrakcyjność lekcji, ale również ich efektywność. Umiejętne zastosowanie monitorów interaktywnych nie tylko zwiększy zaangażowanie uczniów i efektywność przyswajania wiedzy, lecz także pozytywnie wpłynie na wydajność pracy nauczyciela. Dzięki technologii dotykowej nauczyciel może na bieżąco nanosić uwagi i komentarze, może wprowadzać wykresy czy rysunki, może wplatać filmy, zdjęcia, schematy a także obraz tkanki przeniesiony z mikroskopu czy też prezentację symulacji doświadczenia chemicznego czy fizycznego ułatwiając uczniom przyswajanie przedstawianych informacji. Dzięki temu nauczyciel na bieżąco może zwracać uwagę na najważniejsze informacje, a także przybliżać i tłumaczyć uczniom niezrozumiałe dla nich zagadnienia. To doskonałe urządzenia wspomagające rozwój ucznia i proces uczenia się, w dużo  przyjemniejszy, bezpieczniejszy, bogatszy w nowe doznania, rozwijający horyzonty i wyobraźnię sposób.

 

2.      Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;

Interaktywne ekrany dotykowe pomogą uczniom w każdym wieku rozwinąć umiejętności  potrzebne w późniejszej pracy zawodowej. Uczą ich obserwować i analizować, poszukiwać kreatywnych rozwiązań problemów, odpowiadać na trudne pytania, czy w końcu – nauczyć się pytać i analizować problem z różnych perspektyw.

Wspomniane monitory uczą również umiejętności efektywnej współpracy w zespole. Tradycyjny format wykładu nie wspiera tych umiejętności – w przeciwieństwie do interaktywnych wyświetlaczy, które umożliwiają kreatywne uczenie się, pozwalając uczniom na wspólną pracę połączoną z nawiązywaniem kontaktów i rozwijaniem wiedzy.

Projekt ma umożliwić również  aktywizację młodzieży do działalności charytatywnej dla miasta i jego społeczności, do działań mających na celu niesienie pomocy jej potrzebującym, w sposób bezinteresowny, dobroczynny. Działania te odgrywają ważną rolę w rozwoju młodzieży, bowiem uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących

Nabyte umiejętności posługiwania się spawarką światłowodową umożliwią młodzieży lepszy start w życie zawodowe, Doświadczenie zawodowe zdobyte na zajęciach praktycznych  przyczyni się do podniesienia ich kompetencji i umiejętności, do  kształtowania postaw przedsiębiorczych, do przygotowania merytorycznego i praktycznego do wykonywania przyszłego zawodu.

 

3.     Atrakcyjność projektu.

Atrakcyjny projekt, to ciekawe rozwiązania pomagające w prowadzeniu atrakcyjnych zajęć.

Dzięki realizacji projektu,:

·      utrzymamy wysoki poziom motywacji z uwzględnieniem potrzeb i możliwości uczniów,

w sposób odpowiedni dla wieku i zdolności oraz sprawności i umiejętności już opanowanych;

·      wdrożymy młodzież do wykorzystania technologii informatyczno - komunikacyjnych oraz nauczymy jak korzystać z informacji z różnych źródeł, jak wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną w sposób praktyczny.

·      utwierdzimy młodzież w przekonaniu, iż warto pomagać innym potrzebującym pomocy; młodzież będzie mogła  efektywniej pracować i angażować się na rzecz i w życie lokalnej społeczności

·      przygotujemy atrakcyjniejsze lekcje dla uczniów, zgodne z potrzebami i oczekiwaniami środowiska i rodziców;

·      zwiększymy kwalifikacje kadry.

 

Dodatkową zaletą uczestniczenia w projekcie będzie również zmiana wizerunku szkoły, jako placówki nowoczesnej i postępowej, otwartej na zmiany, wprowadzającej nowoczesne metody nauczania oparte na rozwijaniu umiejętności praktycznych oraz wykorzystaniu nowinek technologicznych.

Lokalny biznes zyska lepiej przygotowanych do pracy absolwentów, a przedsiębiorczy absolwenci posiadający kluczowe kompetencje w postaci  praktycznych   umiejętności mają większą szansę stworzenia nowych miejsc pracy, podejmując własną działalność gospodarczą.

 

Łączny szacunkowy koszt realizacji projektu

 

 

 

Składowe projektu:

Koszt

1.

Spawarki światłowodowe ShinewayTech Spawarka światłowodowa OFS-80AC

27000zł

2.

Zestaw do zarabiania złącz światłowodowych SP-58C

2400zł

3.

OTDR Reflektometr Światłowodowy SM 1310/1550nm 24/24dB

5000zł

4.

Tester kabli sieciowych 2670, F, RJ12, RJ45, RS PRO

4470zł

5.

Mikrotik Cloud Router Switch CRS305-1G-4S+IN

5600zł

6.

MikroTik RouterBOARD 2011UiAS-2HnD

3000zł

 

7.

MikroTik cAP RbcAPGi-5acD2nD

5100zł

8.

MikroTik cAP RbcAPGi-5acD2nD

1560zł

9.

Moduły SFP 3km, TX1310/RX1550

1920zł

10.

Moduł SFP MikroTik RJ45 SFP 10/100/1000M copper module S-RJ01

1300zł

11.

Ekrany multimedialne do pracowni – 11 sztuk + montaż

100.000 zł

12.

Sprzęt nagłaśniający

6.000 zł

 

całość

163350zł

 

Szacunkowe koszty generowane przez projekt w kolejnych latach
(np. wynagrodzenie, remont, opłaty za media, sprzątanie)

Projekt nie przewiduje kosztow dodatkowych związych z wykorzystaniem zakupionego w projekcie sprzętu.

Przewidywany wpływ projektu na istniejącą zieleń, w tym przewidywana wycinka drzew i krzewów Projekt nie przewiduje ingerencji w otaczającą zieleń.
Załączniki
(mapy, fotografie, wizualizacje, rysunki, szkice i inne dokumenty istotne dla zgłaszanego projektu)
Folder:
Projekt zaakceptowany TAK
Pomysłodawca mieszkaniec
Ocena opisowa Projekt zakwalifikowany. Koszt po weryfikacji 163 350 zł.
Data dodania 2021-03-13 10:11:59
Data przyjęcia 2021-08-17 09:59:07
Data modyfikacji 2021-08-17 09:59:07
Powrót