Szczegóły projektu
projekt osiedlowy

Numer projektu

17

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Nazwa projektu

Wieża lęgowa dla jerzyków

Lokalizacja
(52.54674718527133, 19.71229845283233)
Nazwa osiedla Dworcowa
Ulica ul. Otolińska dz. 642
Charakter projektu projekt osiedlowy
Kategorie projektu środowisko
Potencjalni użytkownicy projektu zwierzęta
Krótki opis projektu
(zostanie podany do publicznej wiadomości)
Chciałabym zaproponować mieszkańcom osiedla Dworcowa wybudowanie wieży dla jerzyków. Projekt ten łączy troskę o dobro zagrożonego i ginącego na osiedlach gatunku ptaka jak i dobro mieszkańców, gdyż ptaki te bardzo aktywnie eliminują ogromną ilość owadów w tym: komarów, ochotek, jetek tak uciążliwych w okresie wiosenno – letnim. Wieża będzie służyć jako dom dla około 90 par jerzyków.
Pełna charakterystyka projektu
(w tym opis sposobu zapewnienia ogólnodostępności projektu)

Wygląd wieży inspirowany jest wyglądem jerzyka w locie.
Charakterystyczne parametry wieży lęgowej dla jerzyków.
Liczba budek lęgowych: 90 szt. Wykonanych ze sklejki o grubości 12mm (każda budka może zostać zajęta przez parę jerzyków, które na ogół wydają na świat dwa pisklęta).
Konstrukcja budek: szuflady z komorami lęgowymi o wewnętrzych wymiarach 13cm wysokości x 30cm długości x 21cm szerokości, otwory wlotowe owalne o wymiarach 65x35mm, drewno malowane impregnatem barwnym, niezależny dostęp do komory lęgowej poprzez otwierane drzwiczki.
Konstrukcja wieży: Stalowa zabezpieczona ocynkiem ogniowym oraz malowanie farbą epoksydową z pistoletu w kolorze jasnoszarym aluminum RAL 9006, fundament żelbetonowy prefabrykowany.
Całkowita wysokość konstrukcji: 8 m powyżej poziomu terenu.
Wymiary całkowite wieży bez fundamentu: 7717 x 4285 x 1500 mm
Długość wspornika skrzydła: 2143 mm
Dodatrkowo projekt przewiduje instalację tablicy informacyjnej, systeemu wabiącego oraz listew świeetlnych zasilających energią solarną.
Jerzyki znajdują się pod ścisła ochroną gatunkową, niestety są wypierane z naszych miast. Konflikt pomiędzy modernizacją (ocieplenie budynków) i ludzką potrezbą zagospodarowania przestrzeni doprowadziły do drastycznego spadku populacji tych ptaków. Jerzyki same nie potrafią budować gniazd. Jeżeli im nie pomożemy znikną z naszego otoczenia, a są jednymi z głównych sprzymierzeńców człoweka w walce z uciążliwymi owadami, w tym m. in. Z komarami. Jeden ptak w ciągu doby może złapać od kilkuset do kilku tysięcy, a nawet do 20 tysięcy oswadów. Liczna populacja jerzyków może stać się slternatywą dla owadobójczych preparatów chemicznych oraz akcji.

Uzasadnienie projektu należy przedstawić zgodnie z punktami:
1. Cel i potrzeba realizacji projektu;
2. Wpływ realizacji projektu na życie mieszkańców;
3. Atrakcyjność projektu.

odkomarzanie terenów zielonych w pobliżu osiedli mieszkaniowych i miasta. Przez ograniczone wydatki środków publicznych oraz użycie chemikaliów mogących mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz otaczające nas środowisko. Jest to szczególnie ważne w przypadku miasta Płocka. Wieża dla jerzyków może zostać zrealizowana bardzo szybko i służyć na wiele lat. Projekt wesprze badania nad ptakami i pomoże promować informację o tym jak pożyteczne jest to zwierzę. Za pomysłem budowy wieży dla jeżyków lezy również chęć zaangażowania młodzieży i społeczności miejskich do eko-przyjaznego sposobu myślenia. Wiele z tych osób miało niewiele, jeśli nie w ogóle, możliwości interakcji z przyrodą lub zaangażowania się w jego ochronę. Atrakcyjność projektu polega również na tym, że doskonale wkomponuje się w krajobraz miejski. Będąc jednocześnie rzeźbą przestrznną i latarnią, wykorzystuje panele fotowoltaiczne zasilające listwy świetlne. Tym samym połączona zostanie troska o dobrostan zwierząt i bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Wieże dla jerzyków i podobnych do nich ptaków powstawały już w różnych miejscach świata: Griggsville w USA już w latach '60., Pekinie z okazji igrzysk olimpijskich. Podobny projekt z okazji olimpiady zrealizował Londyn. Swoje wieże dla jerzyków mają takze uniwersytet w Cambridge oraz Zielona Góra i Warszawa (Centrum Nauk Kopernika)

Łączny szacunkowy koszt realizacji projektu
L.p. Składowe projektu Koszt
1 konstrukcja stalowa wieży z 90 budkami 20 000 zł
2 fundament prefabrykowany 6 000 zł
3 uziemienie 3 000 zł
4 system wabiący, listwy świetlne zasilane energią słoneczną 16 200 zł
5 montaż 12 000 zł
6 transport 2 000 zł
7 projekt budowlany z pozwoleniem na budowę wraz z opinią geotechniczną 8 800 zł
8    
9    
10    
RAZEM:  83 640 zł
Szacunkowe koszty generowane przez projekt w kolejnych latach
(np. wynagrodzenie, remont, opłaty za media, sprzątanie)
L.p. Rodzaj generowanych kosztów Koszt
1 wynajem podnośnika 500 zł
2 dojazd 50 zł
3 czyszczenie budynku 500 zł
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
RAZEM:  1 050 zł
Przewidywany wpływ projektu na istniejącą zieleń, w tym przewidywana wycinka drzew i krzewów
Załączniki
(mapy, fotografie, wizualizacje, rysunki, szkice i inne dokumenty istotne dla zgłaszanego projektu)
Folder:
Projekt zaakceptowany TAK
Pomysłodawca Mieszkaniec
Ocena opisowa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakłada inne przeznaczenie dla proponowanej działki. Na wskazanym terenie trwają prace projektowe zmierzające do realizacji projektu z poprzedniej edycji BO "Budowa parkingu przy ul. Otolińskiej".
Data dodania 2016-09-01 11:04:28
Data przyjęcia 2016-09-07 11:09:33
Data modyfikacji 2016-09-07 11:09:33
Powrót