Szczegóły projektu
Szablon: projekt osiedlowy

Nazwa projektu

SKARPOL PLAC EDUKACYJNO AKTYWIZUJACY WYPOCZYNKOWY

1

Roboczy

2

Wysł. do akceptacji

3

Niekompletny

4

Kompletny

5

Przyjęty

6

Weryfikacja

7

Niezakwalif.

8

Zakwalif.

9

Wybrany do real.

10

W trakcie real.

11

Zrealizowany

Numer projektu

12

Charakter projektu projekt osiedlowy
Kategorie zdrowie
edukacja
kultura
Potencjalni użytkownicy młodzież
seniorzy
rodziny z dziećmi
Nazwa osiedla Skarpa
Ulica Słowackiego Gałczyńskiego
Krótki opis SKARPOL PLAC EDUKACYJNO- AKTYWIZUJACY- WYPOCZYNKOWY JEST POŚWIĘCONY DLA OSÓB STARSZYCH, MŁODZIEŻY I RODZIN Z DZIEĆMI. LOKALIZACJA PLACU TO OSIEDLE SKARBA DZIAŁKI NUMER 143/3, 110/5 PRZY ZBIEGU ULICY GAŁCZYŃSKIEGO I SŁOWACKIEGO. PRZEZNACZONY JEST DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA SKARPA. AKTYWIZACJA OSÓB STARSZY BĘDZIE POLEGAŁA NA ZACHĘCENIU OSÓB STARSZYCH DO CZYNNEGO UPRAWIANIA SPORTU W RAMACH SIŁOWNI ZEWNĘTRZNEJ PRZYSTOSOWANEJ DLA OSÓB STARSZYCH I MŁODZIEŻY. DLA NAJMŁODSZYCH ZOSTANIE ZAPALNOWANY PLAC ZABAW Z NOWOCZESNYMI URZĄDZENIAMI ORAZ BEZPIECZNĄ POLIURETANOWĄ POWIERZCHNIĄ, ŁAWKI ORAZ KURTYNY WODNE. WRAMCH PLACU EDUKACYJNEGO ZAPLANOWANE ZOSTAŁY STOŁY SZACHOWE/WARCABY/CHIŃCZYKA ORAZ PIŁKARZYKI ZEWNĘTRZE. PRZEWIDUJEMY TAKŻE POSADZENIE RÓŻNORODNEJ SZATY ROŚLINEJ WRAZ Z OPISAMI. DZIĘKI TEMU DZIECI I MŁODZIEŻ Z POBLISKICH PLACÓWEK ALE RÓWNIEŻ KORZYSTAJĄCA Z PLACU POPOŁUDNIAMI BĘDZIE MOGŁA ZDOBYWAĆ WIEDZĘ W ZAKRESIE PRZYRODY. PRZED POŁUDNIEM BĘDĄ TU MOGŁY ODBYWAĆ SIĘ PLENEROWE LEKCJE BIOLOGII, A KORZYSTAJACY Z NICH W SPOSÓB PRAKTYCZNY ZDOBYWAĆ BĘDĄ WIEDZĘ Z OTACZAJĄCEGO ICH EKO-SYSTEMU. JEDNOCZESNIE UZUPEŁNI TO BRAKI ZIELENI MIEJSKIEJ WYSTĘPUJĄCEJ NA OBSZARZE OSIEDLA SKARPA W ZBIEGU ULICY GAŁCZYŃSKIEGO I SŁOWACKIEGO- SZCZEGÓLNIE TU POTRZEBNĄ ZE WZGLĘDU NA WLAŚCIWIE BEZPOŚREDNIE SĄSIEDZTWO PKN ORLEN. W RAMACH PROJEKTU CHCEMY ABY NA PLACU ZNALAZŁO SIĘ MIEJSCE NA KĄCIK REKKREACYJNO – WYPOCZYNKOWY. BYŁOBY TU MIEJSCE NA HAMAKI MIEJSKIE ORAZ WIATĘ GRILOWĄ ZACHĘCAJĄC WSZYSTKICH MIESZKANCÓW OSIEDLA DO WYPOCZYNKU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU ORAZ INTEGRACJI SĄSIEDZKIEJ.
Opis

SKARPOL  PLAC EDUKACYJNO- AKTYWIZUJACY- WYPOCZYNKOWY

 

JEST POŚWIĘCONY DLA OSÓB STARSZYCH, MŁODZIEŻY I RODZIN Z DZIEĆMI. LOKALIZACJA PLACU TO OSIEDLE SKARBA DZIAŁKI NUMER 143/3, 110/5 PRZY ZBIEGU ULICY  GAŁCZYŃSKIEGO I SŁOWACKIEGO. PRZEZNACZONY JEST DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA SKARPA.

 

AKTYWIZACJA OSÓB STARSZY BĘDZIE POLEGAŁA NA ZACHĘCENIU OSÓB STARSZYCH DO CZYNNEGO UPRAWIANIA SPORTU W RAMACH SIŁOWNI ZEWNĘTRZNEJ PRZYSTOSOWANEJ DLA OSÓB STARSZYCH I MŁODZIEŻY.

 

DLA NAJMŁODSZYCH ZOSTANIE ZAPALNOWANY PLAC ZABAW Z NOWOCZESNYMI URZĄDZENIAMI ORAZ BEZPIECZNĄ POLIURETANOWĄ POWIERZCHNIĄ, ŁAWKI ORAZ KURTYNY WODNE.

 

WRAMCH PLACU EDUKACYJNEGO ZAPLANOWANE ZOSTAŁY STOŁY SZACHOWE/WARCABY/CHIŃCZYKA ORAZ PIŁKARZYKI ZEWNĘTRZE. PRZEWIDUJEMY TAKŻE POSADZENIE RÓŻNORODNEJ SZATY ROŚLINEJ WRAZ Z OPISAMI. DZIĘKI TEMU DZIECI I MŁODZIEŻ Z POBLISKICH PLACÓWEK ALE RÓWNIEŻ KORZYSTAJĄCA Z PLACU POPOŁUDNIAMI BĘDZIE MOGŁA ZDOBYWAĆ WIEDZĘ W ZAKRESIE PRZYRODY. PRZED POŁUDNIEM BĘDĄ TU MOGŁY ODBYWAĆ SIĘ PLENEROWE LEKCJE BIOLOGII, A KORZYSTAJACY Z NICH W SPOSÓB PRAKTYCZNY ZDOBYWAĆ BĘDĄ WIEDZĘ Z OTACZAJĄCEGO ICH EKO-SYSTEMU. JEDNOCZESNIE UZUPEŁNI TO BRAKI ZIELENI MIEJSKIEJ WYSTĘPUJĄCEJ NA OBSZARZE OSIEDLA SKARPA W ZBIEGU ULICY GAŁCZYŃSKIEGO I SŁOWACKIEGO- SZCZEGÓLNIE TU POTRZEBNĄ ZE WZGLĘDU NA WLAŚCIWIE BEZPOŚREDNIE SĄSIEDZTWO PKN ORLEN.  

 

W RAMACH PROJEKTU CHCEMY ABY NA PLACU ZNALAZŁO SIĘ MIEJSCE NA KĄCIK REKKREACYJNO – WYPOCZYNKOWY. BYŁOBY TU MIEJSCE NA HAMAKI MIEJSKIE ORAZ WIATĘ GRILOWĄ  ZACHĘCAJĄC WSZYSTKICH MIESZKANCÓW OSIEDLA DO WYPOCZYNKU NA ŚWIEŻYM POWIETRZU ORAZ INTEGRACJI SĄSIEDZKIEJ.

Charakterystyka

SKARPOL  PLAC EDUKACYJNO AKTYWIZUJACY SKŁADA SIĘ:

- SIŁOWNI ZEWNĘTRZNEJ POŚCIĘCONEJ OSOBOM STARSZYM I MŁODZIEŻY,

Projekt zakłada budowę siłowni zewnętrznej przy placu zabaw dla dzieci, z tego projektu korzystać będą mieszkańcy osiedla Skarpa. Celem projektu jest integracja społeczna, aktywność fizyczna i edukacja poprzez zabawę. Ww. plac to dobra, sprawdzona lokalizacja w pobliżu budynków mieszkalnych ulicy Słowackiego, Gałczyńskiego i Miodowa co daje gwarancję dobrego dostępu i właściwego wykorzystania inwestycji. W ramach projektu przewiduje się montaż urządzeń do ćwiczeń między innymi twister, step per/słup, urządzenia do wyciskania, ściągania, drabinki, orbit rek, narciarz/pylon, wioślarz, rowerki sztuk 3. Siłowania znajdująca się obok placu zabawa dla dzieci zachęci rodziców, dziadków  do ruchu kiedy ich dzieci i wnuki będą pochłonięte zabawą. Młodzież z okolic będzie miała miejsce, aby dać upust swoim emocjom i poświęcić swój czas w sposób pozytywny – nie przesiadując na klatkach spożywając alkohol. Cała ta grupa społeczna będzie mogła zadbać o swoje zdrowie i wygląd. Trzeba wiedzieć, że nawet niewielki wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na lepszy stan zdrowia i poprawę układu krążenia. Korzystając z siłowni można wzmocnić kondycję fizyczną i odporność oraz poprawić koordynację ruchową. Przeprowadzono badania, które dowodzą, że ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści, niż wewnątrz zamkniętego pomieszczenia. Lepiej dotleniony organizm jest bardziej wytrzymały i szybciej redukuje tkankę tłuszczową. Trening siłowy na dworze redukuje stres. Wpływa na to obecność koloru zielonego, który uspokaja i łagodzi nerwy.

- PLAC ZABAW POŚWIĘCONY JEST DLA DZIECI WRAZ Z RODZICAMI.

Projekt zakłada zakup wielofunkcyjnego ogrodowego placu zabaw przeznaczonego dla dzieci do 10 roku życia składającego się z huśtawki sztuk 2, zjeżdżalni sztuk 2, ścianki wspinaczkowej sztuk 1, karuzela, sprężynowce (2 sztuki), Małpi Gaj  . Plac zabaw wykonany z elementów drewnianych, plastikowych i metalowych będzie posiadał certyfikat bezpieczeństwa, podłoże będzie elastyczne wykonane z poliuretanu. Teren placu zabaw będzie terenem ogólnodostępnym. Posiadającym Strefę bezpieczeństwa czyli wolną przestrzeń wokół każdego urządzenia. Uzupełnieniem placu zabaw będzie tradycyjna piaskownica o wymiarach 3x3 m wykonana z drewna impregnowanego. Powstały plac zabaw ma być ogrodzony dla bezpieczeństwa. Plac zabaw zostanie również oznakowany za pomocą regulaminu określającego zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas korzystania z urządzeń.

                             

CZĘŚĆ EDUKACYJNA PODZIELONA JEST NA DWIE CZĘŚCI

- STOŁY DO GRY W SZACHY/CHIŃCZYKA/WARCABY ZEWNĘTRZNE

Stoły do gry w szachy będą mogły być wykorzystywane nie tylko do gry w szachy czy chińczyka, piłkarzyki, ale do różnych innych gier planszowych przyniesionych z domu, a nawet w celu organizacji pikników rodzinnych. Z kolei gry kreatywne staną się atrakcyjną formą rozwijania wyobraźni, koordynacji ruchowej, intelektu u dzieci. Propozycje zawarte w projekcie z pewnością wpłyną na poprawę infrastruktury, która jest bardzo uboga oraz umożliwią integrację i aktywizację mieszkańców.

Dlatego do głównych zadań należeć będzie: umieszczenie betonowych stołów do gry w szachy/warcaby i chińczyka

- NASADZENIA DRZEW I ROŚLIN WRAZ Z OPISAMI W CELACH EDUKACJI

Osiedle Skarpa przy zbiegu ulic Gałczyńskiego  i Słowackiego słynie z pustyni roślinnej w której jest brak nasadzeń. Projekt  ma na celu uzupełnienia tych braku i danie możliwości edukacyjnej dzieciom, młodzieży a także osobom starszym. Popularyzacje  zachowań ekologicznych i nie tylko.

- HAMAK MIEJSKI-OSIEDLOWY

Hamak Miejski - Osiedlowy to nowoczesny element małej architektury miejskiej, który może stać się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców osiedla Skarpa. Jego konstrukcja jest stabilna dzięki mocowaniu rozpiętemu pomiędzy dwoma potężnymi metalowymi walcami, które gwarantują wytrzymałość projektu. Ponieważ odporna na zniszczenia musi być również sama konstrukcja siedzisk hamaków, projekt zakłada wykonanie ich nie z tradycyjnego materiału, ale połączonych ze sobą elastycznych pasów (podobnych do pasów bezpieczeństwa w samochodzie). Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcja hamaka jest wytrzymała, a zarazem wygodna i estetyczna. Duża szerokość siedziska pozwala na swobodny wypoczynek dwóch osób. Dzięki stosunkowo niskiemu zawieszeniu hamaka nad ziemią mogą z niego korzystać również rodziny z dziećmi. Hamak Miejski - Osiedlowy może być idealnym miejscem do wypoczynku, lektury książek lub korzystania z kąpieli słonecznych.

- WIATA GRILOWA – wygrodzone miejsce z murowanym paleniskiem do grila oraz dużym stołem do biesiadowania.

 

Uzasadnienie

Osiedla SKARPA od wielu lat jest miejscem zaniedbanym i zapomnianym przez władze miasta. Ludzie pomieszkają tu chwilę, następnie uciekają na nowoczesne Podolszyce. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ infrastruktura na osiedlu i zapach z pobliskiego PKN Orlen nie zachęcają młodych płocczan do związania na stałe życia z tym miejscem. Nie wszyscy jednak odchodzą. Wiele rodzin nie stać poprostu na zmianę mieszkania więc zostają. Również ja zostałem na tym osiedlu. Tu się wychowałem i tu chce wychować swojego syna. Wielu mieszkańców osiedla narzeka, że nie ma tu miejsca które pozwoliłby na spędzanie wolnego czasu na powietrzu gdzieś na osiedlu. Uważam, że wskazane przeze mnie miejsce jest jak najbardziej odpowiednie właśnie na taki projekt. Powstanie takiego placu pozwoli nie tylko aktywnie odpoczywać i relaksować się ale również pozytywnie zintegruje lokalną społeczność niezależnie od wieku,  jak również odmieni opinie o naszym osiedlu. Nie bez znaczenia jest zieleń która w mieście z tak potężnym przemysłem potrzebna jest w każdej ilości. 

Koszty generowane
L.p. Rodzaj generowanych kosztów Koszt
1 PLAC ZABAW DLA DZIECI O POW 200 M2 –SZACUNKOWY KOSZT ROCZNY 19 000
2 SIŁOWANIA ZEWNĘTRZNA  WRAZ Z PROJEKTEM  - SZACUNKOWY KOSZT ROCZNY 13 000
3 NASZADZENIA DRZEW  40 DRZEW , A TAKŻE KRZEWÓW I INNEJ ROŚLINOŚCI  WRAZ Z OPISAMI ,WRAZ Z PROJEKTEM – SZACUNKOWY KOSZT ROCZNY 7 000
4 STOŁY ZEWNĘTRZNE SZACHOWE  SZTUK 3 WRAZ Z PROJEKTEM – SZACUNKOWY  KOSZT ROCZNY 3 000
5 HAMAK MIEJSKI  - OSIEDLOWY SZTUK 9 WRAZ Z PROJEKTEM – SZACUNKOWY KOSZT ROCZNY 12 000
6 WIATA GRILOWA SZTUK 1WRAZ ZE STOŁEM DO BIESIADOWANIA  WRAZ Z PROJEKTEM- SZACUNKOWY KOSZT ROCZNY  2 600
7    
8    
9    
10    
RAZEM:  56 600
Kosztorys
L.p. Składowe projektu Koszt
1 PLAC ZABAW DLA DZIECI O POW 200 M2 WRAZ Z PROJEKTEM 190 000
2 SIŁOWANIA ZEWNĘTRZNA  WRAZ Z PROJEKTEM  130 000
3 NASZADZENIA DRZEW  40 DRZEW , A TAKŻE KRZEWÓW I INNEJ ROŚLINOŚCI  WRAZ Z OPISAMI ,WRAZ Z PROJEKTEM 70 000
4 STOŁY ZEWNĘTRZNE SZACHOWE  SZTUK 3 WRAZ Z PROJEKTEM 30 000
5 HAMAK MIEJSKI  - OSIEDLOWY SZTUK 9 WRAZ Z PROJEKTEM 120 000
6 WIATA GRILOWA SZTUK 1WRAZ ZE STOŁEM DO BIESIADOWANIA  WRAZ Z PROJEKTEM 26 000
7    
8    
9    
RAZEM:  566 000
Załączniki
Folder:
Geolokalizacja
PŁOCK OSIEDLE SKARPA DZIAŁKA NUMER 143/3, 110/5
Projekt zaakceptowany
Pomysłodawca mieszkaniec
Ocena opisowa kompletny
Data dodania 2019-07-14 13:43:03
Data przyjęcia 2019-09-23 14:01:21
Data modyfikacji 2019-09-23 14:01:21
Powrót